top of page
  • Yazarın fotoğrafıGörüntü Dergi

Gündem (Ekim 2020)

Sinema gündeminden haftalık haber akışı, önemli gelişmeler, gözünüzden kaçmış olabilecekler...

39. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması ve Uluslararası Yarışma ödülleri sahiplerine teslim edildi. Altın Lale Atlantis'e gitti, En İyi Belgesel ödülünü ise Deniz Tortum imzalı Maddenin Halleri kazandı.


8. Engelsiz Filmler Festivali’nin yarışmasında ödüller sahiplerine ulaştı. En İyi Film ödülünün kazananı ise Deniz Tortum imzalı Maddenin Halleri oldu.


Altın Portakal'da En İyi Film ödülüne kavuşan Azra Deniz Okyay filmi Hayaletler, kasım ayında yedi ülkede sekiz festivalde gösterilecek. Filmin Türkiye'deki gösterim tarihi ise henüz belli değil.


Netflix yeni yerli yapımlarını tanıttı. Taylan Biraderler imzalı ve Engin Günaydın'ın oyuncu kadrosunda yer alacağı film Azizler, Tolga Karaçelik’in Kıvanç Tatlıtuğ’u başrole taşıyacak aksiyon dizisi Bir Denizaltı Hikayesi, Ezel Akay filmi 9 Kere Leyla ve Cem Yılmaz dizisi Erşan Kuneri takvimde yer alan yapımlardan bazıları.


David Fincher’ın sıradaki filmi Mank’ten ilk fragman yayınlandı. Şuradan izlenebilir. Zamansız başyapıt Citizen Kane’in senaryosunda emeği geçen Herman Mankiewicz’in hayatını anlatan film, 4 Aralık’ta Netflix’e geliyor.


Ercal Kesal’ın film festivallerinde çeşitli ödüllere layık görülen ilk uzun metraj filmi Nasipse Adayız, kasım ayında Mannheim Film Festivali’nde yarışacak. Festival 12-22 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek.


Arnavutluk sinemasından üç filme yer veren Mutluluğu İnşa Edenler film seçkisinin gösterimleri, 23 Ekim-14 Kasım arasında Pera Müzesi’nde gerçekleşecek. Florenc Papas imzalı Açık Kapı – Open Door, Visar Morina imzalı Babam – Father ve Iris Elezi-Thomas Logoreci imzalı Bota'nın seans bilgilerini müzenin sitesinde bulabilirsiniz.


Cannes Film Festivali’nin bu seneki seçkisinden dört uzun metraj filmin ve kısaların fiziki gösterimi üç günlük özel bir etkinlikle gerçekleşti. Şimdiye dek Été 85, Druk, True Mothers gibi filmler Cannes 2020 etiketiyle Toronto, New York, San Sebastian gibi festivallerde gösterilmiş oldu.


Johnny Flynn’in müzik ikonu David Bowie’yi canlandırdığı Stardust filminden ilk fragman yayınlandı. Şuradan izlenebilir. Film, telif haklarının elde edilememesi sebebiyle hiçbir Bowie şarkısına yer vermeyecek olmasıyla konuşuluyor.


Warner Bros. pandemi nedeniyle vizyon takviminde düzenlemeye gitti. Denis Villeneuve imzalı Dune 1 Ekim 2021’e, Robert Pattinson’lı The Batman 4 Mart 2022’ye, The Matrix 4 ise 22 Aralık 2021’e çekildi.


George Clooney’nin yönetmenliğini üstlendiği ve Felicity Jones ile beraber başrolde yer aldığı film The Midnight Sky'dan fragman yayınlandı. 23 Aralık’ta Netflix’te yayınlanacak filmden ilk görüntüler şuradan izlenebilir.


Wonder Woman’da birlikte çalışan Gal Gadot ve yönetmen Patty Jenkins, yeni film Cleopatra için yeniden ortaklık yapacak. Gal Gadot’un Cleopatra’yı canlandıracağı filmin senaryosu ise Shutter Island’ın senaristi Laeta Kalogridis'ten gelecek.


Müzik grubu Gorillaz'ın yaratıcısı Damon Albarn, grup için animasyon türünde bir film üstünde çalışmaların başladığını açıkladı. Film bir aksilik olmazsa grubun sıradaki albümüne eşlik edecek.


Tivibu, Nuri Bilge Ceylan filmi Ahlat Ağacı'nda yer alan kadın heykelinin göğsüne sansür uygulamasıyla gündemdeydi. Tepkilerle karşılanan sansür kararına Tivibu'dan bir yanıt gelmedi.


113 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page