top of page
  • Yazarın fotoğrafıGörüntü Dergi

Gündem (8-14 Haziran 2020)

Sinema gündeminden haftalık haber akışı, önemli gelişmeler, gözünüzden kaçmış olabilecekler...

Koronavirüs salgını nedeniyle prodüksiyonuna ara verilen The Matrix 4, 21 Mayıs 2021’den 1 Nisan 2022’ye ertelendi. Yapım şirketi Warner Bros, Godzilla vs. Kong ve The Witches’ı da ileri tarihleri erteledi.

Akbank Sanat YouTube kanalı aracılığıyla sinemaseverler ödüllü yerli ve yabancı kısa filmlere ulaşabilecek. Kısa Film Kanalı başlıklı platforma buradan ulaşabilirsiniz.

Netflix kendi Black Lives Matter seçkisini görücüye açtı. Seçkide Ava DuVernay’ın beğeni kazanan belgeseli 13th ve Spike Lee filmi She’s Gotta Have It'in yanı sıra Pose, When They See Us ve Orange Is the New Black gibi diziler de yer alıyor.

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali; 38 film, söyleşi, panel ve atölyelerle online olarak başlıyor. Filmmor’un internet sitesinden izlenebilecek festival, 22 Haziran’a kadar sürecek. Festival boyunca tüm gösterimler ve etkinlikler ücretsiz olarak izlenebilecek.

Ezel Akay, 2004 yapımı Neredesin Firuze filminin 16 yıl sonra yeniden vizyona gireceğini açıkladı. Koronavirüs salgınının artık yavaş yavaş kontrol altına alınması ile birlikte Türkiye’de sinema salonlarının temmuz ayı başında yeniden açılması planlanıyor. Filmin salonlara döneceği gün için net bir tarih verilmedi.

İstanbul Film Festivali’nin bu ay gerçekleşecek online gösterimleri kapsamında Türkiye’de ilk kez izleyici ile buluşacak 15 film açıklandı. İstanbul Film Festivali’nin internet sitesinden erişilebilen filmleri izlemek için biletler yine aynı site üzerinden alınabiliyor. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5 gün boyunca izlenebilecek.

Netflix’in Türkiye yapımı ilk orijinal filmi Yarına Tek Bilet’ten fragman yayınlandı. Şuradan izlenebilir. Ozak Açıktan’ın yönettiği, Dilan Çiçek Deniz ve Metin Akdülger’in başrollerinde yer aldığı film, 19 Haziran’da izleyici ile buluşacak.  İstanbul Modern Sinema, Kapı Açık adlı film seçkisini haziran ayında online olarak sinemaseverlere sunuyor. Japonya’dan İtalya’ya farklı coğrafyalarda geçen dört filmlik seçki, önemli bir olay sonucu hayatları değişen karakterlere odaklanıyor.

34 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page