top of page
  • Yazarın fotoğrafıGörüntü Dergi

Gündem (27 Temmuz - 2 Ağustos 2020)

Sinema gündeminden haftalık haber akışı, önemli gelişmeler, gözünüzden kaçmış olabilecekler...


Kadın cinayetlerine yönelik farkındalık oluşturmak ve temel insan haklarını korumaya alan İstanbul Sözleşmesi'ni desteklemek amacıyla başlatılan 'İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ kampanyasına Nicole Kidman, Juliette Binoche, Eva Green, Charlize Theron, Michelle Pfeiffer, Juliette Lewis, Demi Moore, Jessica Biel, Florence Pugh gibi yıldız oyuncular da birer paylaşımla destek verdi. Kampanya, Instagram üstünden milyonlarca kadının katılımıyla devam ediyor.


Televizyon Sendikası, makyöz Alev Ünal Nayır ve kuaför Metin Tektaş’ın Dayı filminin çekimleri sırasında Ufuk Bayraktar’ın fiziksel ve sözlü tacizine uğradığını belirtti. Sendika Nayır ve Tektaş’ın yanında olduklarını belirtti ve sektörü taciz karşısında dayanışmaya çağırdı. Sendika'nın yayınladığı açıklamayı burada bulabilirsiniz.


Film ve televizyondaki kamu politikası alanlarında analitik çalışmalar üreten European Audiovisual Observatory, sektörde kadın yönetmenlerin ve senaristlerin azlığını gözler önüne seren bir araştırma yayınladı. Söz konusu araştırmaya göre 2015-2018 yılları arasında çekilen Avrupa yapımı filmlerin sadece yüzde 22’si kadın yönetmenler tarafından çekildi. Kurgusal dizileri çeken kadın yönetmenlerde ise bu oran yüzde 19’a düşüyor.


Sinema salonu zinciri AMC Theatres ile yapım-dağıtım şirketi Universal, sinema dünyasında dengeleri değiştirebilecek bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmaya göre filmler vizyona girdikten 17 gün sonra video on demand platformlarında yayınlanabilecek.


Blade Runner (1982) Blade Runner: 2049 (2017) arasındaki boşluğu dolduracak bir anime dizisi geliyor. Projenin yapımcısı, tartışılmaz anime klasiklerinden Cowboy Bebop'ın altında imzası bulunan Shinichirō Watanabe olacak. 13 bölüm olması planlanan Blade Runner: Lotus 2032 yılında geçecek ve Blade Runner iki filmden de tanıdığımız bazı karakterlere yer verecek.


A24, Ari Aster imzalı korku filmi Hereditary'nin senaryo kitabını yayımladı. Kitapta Bong Joon-ho tarafından kaleme alınan bir önsöz ve Aster’ın filmle ilgili detaylı yazıları da yer alıyor.


Yönetmen Ali Kemal Çınar’ın karantinada evinde çektiği kısa film Dilop’un devamı Dilop 2 yayınlandı. Şuradan izlenebilir.


Christopher Nolan’ın vizyon tarihi pandemi yüzünden yılan hikayesine dönen yeni filmi Tenet, yeni bir aksilik olmazsa Türkiye’de 26 Ağustos’ta vizyona girecek. Ağustos sonunda yetmişi aşkın ülkede gösterime girecek filmin ABD vizyon tarihi ise 3 Eylül olarak belirlendi.


39. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması filmleri açıklandı. Seçki 9-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek fiziksel gösterimlerle izleyiciye ulaşacak. Filmlerin tam listesi ise şu şekilde:

Ah Gözel İstanbul, Yönetmen: Zeynep Dadak

Atık Sözlüğü: Tanımların ve İmajların Geri Dönüşümü, Yönetmen: Alper Şen

Asfaltın Altında Dereler Var!, Yönetmen: Yasin Semiz

Göbeklitepe Sakinleri, Yönetmen: Sedat Benek

Kadınlar Ülkesi, Yönetmen. Şirin Bahar Demirel

Kuyudaki Taş, Yönetmen: Gökçin Dokumacı

Maddenin Halleri, Yönetmen: Deniz Tortum

Mimaroğlu, Yönetmen: Serdar Kökçeoğlu

Miss Holokost Survivor, Yönetmen: Eytan İpeker

Muhammed Ali, Yönetmenler: Nursen Çetin Köreken, Ümit Köreken

Tenere, Yönetmen: Hasan Söylemez

39 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page