top of page
  • Yazarın fotoğrafıGörüntü Dergi

Gündem (20-26 Nisan 2020)


Sinema gündeminden haftalık haber akışı, önemli gelişmeler, gözünüzden kaçmış olabilecekler...


We Need to Talk About Kevin, You Were Never Really Here gibi filmleriyle tanıdığımız İskoç yönetmen Lynne Ramsay yeni film projesine ilişkin ilk bilgiyi verdi. Televizyona aktarılan roman serisi The Handmaid's Tale'ın yazarı Margaret Atwood'un -şimdilik hangisi olduğu açıklanmayan- bir öyküsünden uyarlanacak film, Ramsay'e göre 'sadık bir uyarlama' olmayacak.


ABD menşeili güzide bağımsız film şirketi A24, salgın sürecinde yardım kuruluşlarına destek amaçlı projesini açıkladı. Buna göre A24 stüdyosu ürünü filmlerde kullanılan bazı giysiler ve set parçaları açık artırmada satışa çıkarılacak. Bazı dikkat çekici parçalar: Midsommar'da Florence Pugh'un giydiği çiçekli elbise, Uncut Gems'te Kevin Garnett'ın giydiği forma, The Lighthouse'ta kullanılan oyma ahşap deniz kızı.


Elektronik müziğin öncü isimlerinden İlhan Mimaroğlu'nun hayatını anlatan belgesel, galasını online yapacak. Yönetmenliğini Serdar Kökçeoğlu'nun üstlendiği Mimaroğlu, ilk kez 25 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında film festivali Visions du Reel'de görücüye çıkacak. Festival gösterimleri İsviçre'de yaşayan seyircilere ve basın mensuplarına özel olarak düzenlenecek.


Studiocanal, 40. yılı şerefine klasik David Lynch filmi The Elephant Man'i 4K versiyonda restore ediyor. Bu haberi önceden duyuran Studiocanal, çok geçmeden bu versiyonun ilk 10 dakikasını Youtube üstünden ücretsiz yayınladı. Şuradan izlenebilir.


Selanik Uluslararası Film Festivali, sinemacıları karantina sürecinde evlerinde film çekmeye teşvik eden bir proje başlattı. Spaces adlı bu projede yönetmenler sürece dair kısa filmler çekip festival yöneticilerine yolluyor, onlar da bu filmleri Youtube hesabından paylaşıyor. İlk seçki önceden paylaşılmıştı, yeni paylaşılan ikinci seçkiyi ise şuradan izleyebilirsiniz. Projeye katılan yönetmenler arasında Nebula filmi ile çok konuşulan Tarık Aktaş da yer alıyor.

117 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page