top of page
  • Yazarın fotoğrafıEren Güneysu

HALLELUJAH: ŞÜKÜRLER OLSUN, LEONARD COHEN BELGESELLERİ VAR!Bu yılki Filmekimi’nde birbirinden farklı filmler gösterildi. Sayıca az olmalarına rağmen, bu filmler arasında belgeseller de vardı. Bu yazıda, Dayna Goldfine’ın ve Dan Geller’ın yönettiği 2021 yapımı¹, Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song adlı belgesel bunlardan biriydi.


Kabaca anlatmak gerekirse, bu belgesel Leonard Cohen’ın Various Positions albümündeki Hallelujah şarkısının yolculuğunu anlatıyor. Ancak belgeselin adında olduğu gibi bu sadece bir yolculuk olmakla kalmıyor. Leonard Cohen belgeseline dönüşüyor.


Bu belgesel, bir şarkının üretim sürecini, şarkının sözlerinin ardındaki anlamı ve insanlara ne kadar etki edebileceğini gösteriyor. Leonard Cohen’ın hayatındaki izlerin, Hallelujah’ya nasıl yansıdığını anlatıyor. Bu açıdan belgesel, seyirciye Leonard Cohen’ın nasıl Leonard Cohen olduğunu da anlatıyor. Onun bir şaire, bir müzisyene, bir sanatçıya dönüşmesini izliyoruz.Öte yandan, belgesel şarkının nasıl popülerleştiğini, kimilerinin parçayı asıl yazanın Jeff Buckley olduğunu sanmasını, parçanın Shrek filminde kullanılma süreci gibi Leonard Cohen’ın doğrudan dahil olmadığı başka konulara da odaklanıyor. Bu açıdan, aşağıda kısaca değineceğim bir başka Leonard Cohen belgeselinden farklı bir niteliğe sahip oluyor.


Nick Broomfield’ın yönettiği 2019 yapımı², ve o seneki Filmekimi’nde gösterilen, Marianne & Leonard: Words of Love, Leonard Cohen’ın Songs of Leonard Cohen albümündeki So Long Marianne parçasını yazdığı kadın olan Marianne ile olan ilişkisini ve İdra Adası’nda geçirdikleri günleri anlatıyor. Ancak bu belgesel de Hallelujah belgeseli gibi sadece Leonard Cohen’ın hayatından bir kesit sunmuyordu. Seyirci olarak, Leonard Cohen’ın bütün yaşamını anlatan bir belgesel izliyor gibiydik.


Fırsat bulduğunuzda Hallelujah belgeseli ile Leonard Cohen’ı tekrar tanıyabilirsiniz. Eğer ki onunla henüz tanışmadıysanız, bu belgesel iyi bir başlangıç olacaktır. Bu yüzden, şükürler olsun Leonard Cohen belgeselleri var!


KAYNAKÇA:


1. IMDb. ‘‘Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song.’’ Erişim 27 Ekim 2022.


2. IMDb. ‘‘Marianne & Leonard: Words of Love.’’ Erişim 27 Ekim 2022.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page